EUROPOS JUDRIOJI SAVAITĖ KELMĖS MIESTE

Europos judrioji savaitė – tai visuomenės informavimo akcija, kurios metu siekiama ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai, žmonių sveikatai, eismo saugumui, bet ir skatinti miesto gyventojus vietoje lengvųjų automobilių naudoti alternatyvias transporto ir keliavimo formas – dviračiais arba pėsčiomis, dažniau pasirinkti visuomeninį transportą.

Europos judrioji savaitė, besibaigianti Europos diena „Mieste be savo automobilio“, kasmet rugsėjo 16-22 dienomis vyksta daugelyje Europos miestų. Šiemet prie akcijos „Mieste be savo automobilio“ prisijungė beveik 1 240 pasaulio miestų.

Šiemetinė Europos judriosios savaitės tema – „Alternatyvus judėjimas“.

Kelmės rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Vaida Samušienė ir Kelmės rajono savivaldybės jaunimo centras rugsėjo 16-22 dienomis iniciavo Europos judriosios savaitės renginius. Tomis dienomis kelmiškiams buvo dalinami lankstinukai apie alternatyvų judėjimą, keliavimo be automobilio būdus. Visi buvo raginami daugiau vaikščioti pėsčiomis arba sėsti ant dviračių, keliauti kitais būdais.

Rugsėjo 20 d. Kelmės jaunimo centre vyko paskaita „Fizinio aktyvumo nauda sveikatai“, kurią vedė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė Audronė Palubinskienė. Specialistė pabrėžė, kad jau ankstyvoje vaikystėje formuojasi biologiniai sveikatos rizikos veiksniai – antsvoris, padidėjęs arterinis kraujospūdis, sutrikusi kai kurių medžiagų apykaita. Plinta elgesio rizikos veiksniai – rūkymas, alkoholio vartojimas, neracionali mityba, fizinis pasyvumas. Pastarasis veiksnys ypač svarbus, nes lemia kitų sveikatos rizikos veiksnių paplitimą, todėl jo reikšmė ugdant vaikus yra didžiulė. Bet nereikia pamiršti, kad viskas priklauso tik nuo pačio žmogaus.  Ir jei nori likti sveikas iki gyvenimo pabaigos, reikia būtinai sportuoti ir nebandyti nesveikų „priemonių“. Fizinis aktyvumas pagreitina organizmo medžiagų apykaitą, padeda sudeginti cholesterio perteklių, o raumenų neveiklumas turi įtakos visiems organams, pirmiausia širdžiai, kuri dėl neveiklumo suglemba.

Rugsėjo 22 d. akcijos ,,Mieste be savo automobilio“ renginiai:

  • 14:30 val. Bendradarbiaujant Kelmės rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorei, Kelmės rajono policijos komisariatui, Kelmės kultūros centrui, Kelmės Kražantės pagrindinei mokyklai, Kelmės J. Graičiūno gimnazijai, Kelmės rajono savivaldybės suaugusiųjų mokymo centrui, jaunimo organizacijoms, Kelmės jaunimo centrui suorganizuotas alternatyvių susisiekimo priemonių viešas rodymas – eisena Kelmės miesto gatvėmis į Kelmės J. Graičiūno gimnazijos sporto aikštyną. Į eiseną gausiausiai susirinko Kelmės J. Graičiūno gimnazijos bendruomenė. Eisenos dalyviai pasipuošė balionais, informaciniais plakatais, gyventojams buvo dalinami lankstinukai apie judriąją savaitę. Eisenę papuošė Kelmės kultūros centro orkestro šokėjos vadovaujamos Vilijos Krutkevičienės bei Kelmės J. Graičiūno gimnazijos muzikos mokytojo Svajūno Klimo orkestro mokiniai su būgnais. Eisenoje – ko tik nebuvo: jaunimas ir važiavo dviračiais, riedučiais, vienračiais, paspirtukais, ir ėjo pėsčiomis, šoko, grojo bei dainavo. Eisena buvo siekiama paskatinti miesto gyventojus bent akcijos metu nevažiuoti savo automobiliu, pasirinkti mažiau teršiančią priemonę – dviratį, paspirtuką ir kt., keliauti pėsčiomis, taip pat buvo stengiamasi didinti miesto gyventojų atsakomybę, naudojant transporto priemones, taip pat siekta atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti miestelėnus išsaugoti švarią aplinką savo mieste.
  • 15 val. Bendradarbiaujant Kelmės vaikų ir jaunimo sporto mokyklai, Kelmės miesto ir rajono mokykloms, Kelmės rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorei, Kelmės jaunimo centrui suorganizuota krepšinio šventė ,,Sportas – sveikata“ Kelmės J. Graičiūno gimnazijos sporto aikštyne. Gatvės krepšinio varžybos 3×3 vyko 2 amžiaus grupėse. Sulaukta dalyvių per 100, komandų apie 20. Varžybose komandų sulaukta iš visų Kelmės miesto mokyklų, Kelmės profesinio rengimo centro, Kražių, Valpainių, Maironių km., Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos. I amžiaus grupėje (14-16 m.) nepralenkiami bei pirmąja vieta džiaugėsi komanda iš Valpainių (Šimkus L., Montvilas G., Žičkus A.), antrąją vietą iškovojo – ,,Gimnazistai” iš Kelmės J. Graičiūno gimnazijos, trečiąją – ,,Miškiniai” (jungtinė trijų mokyklų komanda). II amžiaus grupėje (17-18 m.) pergalę iškovojo komanda ,,Mineralinis vanduo Vytautas” (Bružas J., Jakubauskas J., Andrulis D., Dilinskis M.) iš Kelmės J. Graičiūno gimnazijos, antri buvo Kelmės profesinio rengimo centro komanda ,,Doringa”, treti – ,,Dumblas” iš Kelmės J. Graičiūno gimnazijos. Nugalėtojai bei prizininkai apdovanoti medaliais ir diplomais. Apdovanojimus įteikė Kelmės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kęstutis Bilius, Švietimo komiteto pirmininkė Danutė Ivanauskienė bei Jaunimo reikalų koordinatorė Vaida Samušienė.

Renginio pabaigoje jaunimas padėkojo už varžybų organizavimą ir išreiškė norą, kad tokie renginiai Kelmėje, galėtų vykti dažniau.

Kelmės rajono savivaldybės administracijos specialistė darbui su projektu

Inga Žimkienė